Søg, Reserver, Forny Vi tilbyder Det sker Læs, lyt & Se Om bibliotekerne
2010 - IT-kurserIT-Kurser Det sker på bibliotekerne Udstillinger, Børneteater, Kursus, Fotografi, Biblioteksorientering KøgeKalenderen Køgekalenderen med information om store og små arrangementer i Køge. Nyheder Alle nyheder og pressemeddelelser fra KøgeBibliotekerne Set & sket Læs om tidligere arrangementer på Køgebibliotekerne. Vil du selv udstille? Hvad skal du gøre for selv at udstille på Køgebibliotekerne?

Det sker

Bogbanner
Kontakt os Kontakt os
Alfabetisk index Alfabetisk indeks
Sitemap Sitemap
Få siden læst højt Få siden læst højt
Printvenlig udskrift Printvenlig udskrift
Få nyhederne direkte med et RSS feed Få nyheder direkte
Du er her : Forsiden > Det sker > En julehistorie

En julehistorie

Af Det Lille Verdens Teater

Til forestillingen kl. 9.30 er der kun få billetter tilbage!

En julehistorie Torsdag den 25. November 2010
Kl. 9.30 og kl. 10.30 præcis
Aldersgruppe: 1½ - 4 år
Varighed: 30 min.
Spillested: Teaterbygningen i Køge

Handlingen

Midt i Julie Nissens juleforberedelser bliver ting væk og dukker pludselig frem igen. Der må være en drillenisse på spil. Selv om Julie egentlig ikke tror på nisser. Hvem har dog fundet på julen? Men hvad enten Julie vil det eller ej, får nissen hende til at søge efter hvorfor vi holder jul.

Med inspiration fra Astrid Lindgrens billedbog "Julen i stalden" fortælles der om en lille drengs fødsel en kold december nat, for mange år siden. Det utrolige er, at den lille drengs fødselsdag stadig bliver fejret verden over.

Medvirkende

Anne Kurtzweil

Billetter

Allerede nu kan man købe billetter til sæsonens forestillinger. Prisen for forestillingerne er 50 kr. pr. stk.

Billetterne kan købes på Køge Børnebibliotek, Kirkestræde 18. Eller bestilles via e-mail.

Opdateret d. 25.08.2009
KøgeBibliotekerne * Kirkestræde 18 * 4600 Køge * Tlf.: 56 65 23 00 * E-mail: koegebib@koege.dk * EAN: 5798007765729
Orange pil Inspiration

Læs mere om Teaterforeningen Dragen og se hele programmet.

Dragens logo