Program oversigt

Programoversigt

14.09.18

Download hele programmet

 

Dagsprogram torsdag 11 oktober

Worshops:

Hvad ser jeg? på KØS

09.30-10.00 for institutioner

10.10-10.40 for institutioner

10.50-11.20 for institutioner

13.00-16.30 drop in for børn i 3-5 års alderen - starter hver hele time

Venskabsæsken på biblioteket

09.30-10.15 for institutioner

10.30-11.15 for institutioner

12.00-16.30 drop in for alle

Cirkeldigte – poesi man bliver rundtosset af på KØS

09.30-10.15 for institutioner

10.30-11.15 for institutioner

12.00-16.30 drop in for alle

 

Scenen:

09.30-10.00: Morgenyoga med Monica Lindhard

10.30-11.00: Historiepicnic

11.30-12.00: Officiel åbning af Billedstrøm med Køges Borgmester Marie Stærke og Bibliotekschef Jytte Dahl

12.30-13.30: Filmstrøm – udvalgte visuelle højdepungter fra Filmstriben

14.00-14.30: Mød illustratoren Tea Bendix

15.00-15.30: Mød illustratorene Anna Jacobina Jacobsen, Hanne Bartholin og Cato Thau-Jensen

16.00-16.30: Kan man tegne funk?

 

Køge Kirke:

09.30-16.30: Udstilling: Bibelhistorier af Hanne Bartholin

 

Bog og Idé:

09.30-16.30 Nomerne tegne konkurrence

15.45-16.30: Hanne Bartholin tegner og fortæller Carl historier

 

Biblioteket:

09.30-16.30: Finn Herman i kælderen under det gamle hus

10.30-16.30: Yoga fortællinger

16.00-16.30: Fernisering af projekt BilledSprog

 

Dagsprogram fredag 12 oktober

Workshops:

Hvad ser jeg? på KØS

09.30-10.00 for institutioner

10.10-10.40 for institutioner

10.50-11.20 for institutioner

12.00-16.30 drop in for børn i 3-5 års alderen - starter hver hele time

Venskabsæsken på biblioteket

09.30-10.15 for institutioner

10.30-11.15 for institutioner

12.00-16.30 drop in for alle

Cirkeldigte – poesi man bliver rundtosset af på KØS

09.30-10.15 for institutioner

10.30-11.15 for institutioner

12.00-16.30 drop in for alle

 

Scenen:

09.30-10.00: Morgenyoga med Monica Lindhard

10.30-11.00: Historiepicnic

11.30-12.00: Lancering af Børnenes Bedste Bøger med HipSomHap

12.30-13.30: Filmstrøm - udvalgte visuelle højdepungter fra Filmstriben

14.00-14.30: Mød illustratoren Lea Letén

15.00-15.30: Historiefortællerkunst med Aske Ebbesen

16.00-16.30: Popsi og Guitar-Krelle

 

Køge Kirke:

09.30-16.30: Udstilling: Bibelhistorier af Hanne Bartholin

 

Bog og Idé:

09.30-16.30 Nomerne tegne konkurrence

 

Biblioteket:

09.30-16.30: Finn Herman i kælderen under det gamle hus

10.30-16.30: Yoga fortællinger

09.30-16.30: Udstilling projekt BilledSprog

15.00-16.30: Rum for undren - Filosofiværksted

 

Dagsprogram lørdag 13 oktober

Workshops:

Byg en billedbog på biblioteket

10.00-12.00 drop in for alle

Hvad ser jeg? på KØS

10.00-15.00 drop in for børn i 3-5 års alderen - starter hver hele time

Venskabsæsken på biblioteket

10.00-15.00 drop in for alle

Cirkeldigte – poesi man bliver rundtosset af på KØS

10.00-15.00 drop in for alle

 

Scenen:

11.00-11.30: Lyt til løven med Lotte Salling

11.30-11.50: Filmstrøm - udvalgte visuelle højdepungter fra Filmstriben

12.00-12.45: Carl Quist og Sander, elefanten med den slatne snabel

13.00-13.30: Sallys far fortæller ad helvede til med Thomas Brunstrøm

14.00.14.30: Historiefortællerkunst med Aske Ebbesen

 

Køge Kirke:

11.00-14.00: Udstilling: Bibelhistorier af Hanne Bartholin

 

Bog og Idé:

10.00-15.00: Nomerne tegne konkurrence

 

Biblioteket:

10.00-15.00: Finn Herman i kælderen under det gamle hus

11.00-15.00:  Yoga fortællinger

10.00-15.00: Udstilling projekt BilledSprog

14.00-15.00: Illustratorens værksted med Niels Bo Bojsen